Skip to main content

Oblíbené skalničky

Pokud jste někdy navštívili jakoukoli výstavu pěstitelů, určitě jste na ní narazili na nejeden stánek, který nabízel právě skalničky. Možná jste již zjistili, že je problém se v obrovském množství nabízených druhů zorientovat a vyznat. Díky mnoha nadšencům je dnes již sortiment těchto rostlin tak obrovský, že se nemusíme omezovat jako naše babičky na dva druhy netřesků a rozchodníků. Například právě v těchto skupinách je dnes již takový výběr, že o správném názvosloví ztrácí přehled i odborníci. Mnozí prodejci pak prodávají rostliny pod nesprávnými názvy. To může vést k problémům, protože nabízejí pod určitým jménem vzhledově podobnou rostlinu, která však má úplně jiné nároky na stanoviště, půdu apod. Není v mých silách vyjmenovat všechny druhy skalniček, můžeme si zde ale představit některé méně náročné a pěstiteli oblíbené druhy:

Sedum - rozchodník

Toto je velice široká skupina sukulentních (tučnolistých) rostlin. Svůj český název získaly zřejmě pro svou schopnost se ve velice krátké době rozrůst a pokrýt velkou plochu půdy. Na konci jara pak většinou vykvétají. Vedle chronicky známých rozchodníků jako je rozchodník bílý nebo ostrý se dnes prodává obrovské množství druhů dovezených například z Asie. Ne všechny však jsou mrazuvzdorné. Rozchodníky se většinou hodí na sušší plně osluněná místa ve skalce. Díky své expanzivitě je nesázíme vedle choulostivějších pomalu rostoucích skalniček.

Sempervivum - netřesk

Kdo by neznal typické růžice netřesků. Netřesky patří také mezi sukulenty a téměř všechny jsou mrazuvzdorné. Nejkrásnější jsou na jaře, kdy se jejich listy zbarvují podle odrůdy nejrůznějšími barvami od červené, přes hnědou, fialovou…. Jednotlivé odrůdy se od sebe liší nejen barvou ale i tvarem a uspořádáním lístků. Oblíbené jsou také pavučinové netřesky, které působí dojmem, že jsou pokryté vrstvičkou pavučiny. Starší růžice pak vykvétají na silném stonku skupinou žlutých nebo růžových květů. Velmi lehce se množí. Netřesky se hodí právě na nejsušší místa ve skalce. Vystačí si s minimem živin a vody. Často jim k růstu stačí vrstva prachu v puklině kamene. Jsou vhodné k osazování suchých zídek nebo střech.

Dianthus – hvozdík

Lidově karafiátek. Velmi známá a vděčná skupina skalniček vhodná k vyplnění větších mezer mezi kameny. Podle druhu mají hvozdíky stříbrné nebo zelené listy a vykvétají krásnými květy v odstínech růžové, červené fialové nebo bílé. Ne všechny hvozdíky snáší vápenatou půdu skalky, proto je nutné se při jejich nákupu informovat u prodejce, jaké nároky má právě vámi zakoupená rostlina.

Phlox – plamenka

Pro skalku se hodí zejména Phlox subulata (plamenka šídlolistá). Má zakrslý převislý vzrůst a je velice expanzivní. Tvoří zelené koberce tuhých lístků připomínajících jehličí a na jaře hustě vykvéta.

Má raději propustnou ale ne příliš vysychavou půdu. Již první rok po výsadbě se dokáže rozrůst do „koláče“ o průměru až 30 cm.

Saxifraga – lomikámen

Toto je velmi obsáhlý rod a ne všichni jeho příslušníci mají stejné nároky. Oblíbený je například lomikámen stinný, připomínající mech, který již podle názvu nesnáší přímé slunce a má raději kyselou půdu.

Koniklec

V přírodě je tato rostlina přísně chráněná a případný nenechavec by se mohl dočkat tučné pokuty. Ve specializovaných zahradnictvích jsou ale k dostání rostliny zvláště pěstované na prodej. Koniklec kvete časně z jara a je dekorativní také něžnými ochlupenými stříbrnými listy. Není náročná na pěstování, ale na zimu je dobré ji nadkrýt proti přílišnému přemokření.

Rozrazil klasnatý

Taktéž chráněná rostlina, dostupná ve specializovaných prodejnách. Vzpomínám ji zde proto, že kvete poměrně dlouho a to i později v létě, kdy už většina skalniček odkvetla. Dokáže tak oživit skalku klasy většinou modrých či fialových kvítků.

Cibuloviny

Cibuloviny na skalku určitě patří a většinou jsou jedny z prvních květů, kterých se po dlouhé šedivé zimě dočkáme. Na skalku vybíráme spíše z nižších zakrslých cibulovin, jako jsou zakrslé tulipány, hyacinty nebo modřence. Na podzim můžeme skalku oživit ocúny. Konkrétní výběr již záleží na vkusu majitele.

Aubrieta – tařička

Snadno se pěstuje, rychle se rozrůstá, ale aby hezky nakvétala, potřebuje více slunce a také dostatek vláhy.

Mateřidouška

 Pro skalničkáře existuje speciální druh miniaturní poléhavé mateřídoušky, který má tu výhodu, že vydrží i hrubší zacházení a časté pošlapání. Navíc krásně kvete a omamně voní.

Na trhu existuje mnoho dalších krásných skalniček, nezmínili jsme zde například silenky, levisie, mydlice, prvosenky, delospermy nebo zvonky…..

Každý pěstitel si své favority najde určitě sám, je však důležité přichystat jim ty správné podmínky, aby se z nich pak mohl dlouho těšit. Proto je dobré nechat si v počátcích poradit někým zkušenějším a začínat s pěstováním méně náročných druhů, aby pak začínajícího skalničkáře neodradily případné nezdary.