Skip to main content

Péče o trávník

Který zahrádkář by nechtěl mít na svém pozemku po celý rok krásný zelený trávník. To ale není vůbec jednoduchý úkol.

Důležité je připravit si pro budoucí trávník vhodný podklad. Nejvhodnější je propustná zemina s podílem písku a rašeliny, popřípadě kompostu.

Následuje výběr travní směsi. Na trhu existuje velký výběr travních směsí a odborník vám pomůže vybrat si takovou, jaká bude pro vaše podmínky ta nejvhodnější. Ne každá směs se hodí na plné slunce či do stínu a záleží také na tom, jak často budete mít možnost trávník sekat, nebo zda chcete mít pod okny spíše rozkvetlou louku.

Až budete mít trávník správně založený a rozrostlý, je třeba věnovat mu patřičnou péči. To znamená pravidelně jej sekat, hnojit a zavlažovat.
Při sečení je u většiny trávníků ideální výška 3-5 cm. Pokud je trávník posekán příliš nízko, dochází k vysilování a vysychání trávníků. Posekanou trávu je nutné dobře sesbírat. Pořádná sekačka to hravě zvládne za vás. Mulčování se doporučuje pouze několikrát za sezonu.
Hnojení se provádí druhý den po sečení a to v době vegetace, na konci sezóny je nutné hnojení omezit a s příchodem podzimu již nehnojit vůbec, popřípadě použít specielní hnojivo určené ke snadnějšímu přezimování trávníku.

Dostatek vláhy zajistíme trávníku v parných letních dnech zavlažováním a to buď brzy ráno, nebo později k večeru. Nikdy nezavlažujeme přes největší polední žár, to bychom trávě spíše uškodili, než pomohli.

Na podzim pak trávník zbavíme suchého listí a naposledy jej posečeme. Na jaře musíme vyhrabat starou trávu a mech a trávník provzdušnit. Na větší plochy je vhodné použít vertikutátor.

A až tohle všechno budeme dělat pravidelně takových 300 let, dočkáme se teprve pravého anglického trávníku :-))