Skip to main content

Založení skalky

Hezká skalka může být opravdovým šperkem naší zahrady. Aby byla krásná a funkční, musíme věnovat velkou pozornost jejímu založení. Vyhneme se tak spoustě problémů a zbytečné práce v budoucnosti. 

Odplevelení

Místo, kde chceme skalku umístit, je nutné dobře odplevelit. Pokud jsou na místě některé vytrvalé plevely, je vhodné k jejich likvidaci požít totální herbicid a počkat, až si budeme opravdu jisti, že je všechen plevel zničen. Takový zapomenutý pýr pak dokáže pěstitele pěkně potrápit. Umí prorůst z velké hloubky přes drenáž a vrstvu zeminy. Skalničky bývají křehké rostliny a tuhý pýr se z nich odstraňuje jen velmi těžko. Někdy je pak nutné vyjmout celou rostlinu a plevel vybrat přímo z kořínků, popřípadě ještě vykopat okolní kameny. Proto raději nespěcháme. Pokud chceme skalku zakládat na jaře, lze si pozemek upravit již na podzim a ušetřit si tak na jaře čas.

Drenáž

Pod skalku je nutno umístit dostatečně silnou vrstvu drenáže, abychom zajistili odvod vody od kořenů rostlin a nedocházelo k jejich přemokření a zahnívání, zvláště v chladných měsících roku. Na drenáž lze použít například stavební suť (úlomky cihel, drcený beton apod.).  Lze požít i hrubá kamenná drť, ta už je ale finančně náročnější.

Půda

Při výběru zeminy musíme nejprve zvážit, které rostliny budeme na skalce pěstovat a vybrat jim substrát přímo na míru. Některým nenáročným skalničkám bude bohatě stačit hlína z vaší zahrádky, upravená na vhodný poměr pískem, popřípadě jemným štěrkem tak, aby nebyla ani příliš jílovitá, ani naopak příliš propustná. Dalším důležitým faktorem je pH půdy. Většina skalniček vyžaduje spíše zásaditou půdu. Při výběru rostlin je lepší se poradit s odbornou firmou nebo prodejcem, kteří mají dostatek zkušeností. Naopak kyselou zeminu vyžadují například rhododendrony, nebo vřesy, které lze využít na části skalky umístěné ve stínu. PH půdy lze upravit speciálními přísadami a substráty, které lze zakoupit v zahradnictví.

Kameny

Po navrstvení zeminy přijde na řadu umístění kamenů. Nepsaným pravidlem je, že byste měli požít kameny, které jsou obvyklé ve vaší lokalitě, aby skalka nepůsobila příliš uměle a křečovitě. Vhodné jsou vápence, pískovce nebo travertiny. Jsou drsné a pórovité, skalničky se na nich snadno přichytí a fungují jako zásobárna vody pro rostlinky v parných dnech. Kameny by proto měly být asi ze dvou třetin zapuštěny v půdě. Je hezké, když jsou kameny umístěny spíše nahodile, tak jak je to v přírodě. Příliš pravidelné rozmístění navozuje nepřirozenou hřbitovní atmosféru. Již při pokládání kamenů myslíme na to, kde kterou rostlinu umístíme a vytváříme jim ideální miniaturní políčka, do kterých pak budeme skalničky sázet.

Osázení

Takto připravenou skalku necháme několik týdnů (alespoň 14 dní) usadit. Teď přichází na řadu to, na co se většina pěstitelů těší nejvíce a to samotná výsadby rostlin. Je nutné dobře zvážit nároky jednotlivých skalniček a místo, kde je vysadíme. Lepší je poradit se napřed s odborníkem, který vám pomůže vybrat druhy podle vašich estetických požadavků a zároveň podle specifických podmínek právě vaší skalky. Na závěr se dá skalka lehce zamulčovat kamennou sutí, nejlépe z kamene, který tvoří základ skalky. Nikdy nepoužíváme textilní fólii ani mulčovací kůru, hrozí zapaření kořínků a úhyn skalniček. Teď již zbývá jen čekat, až se skalka rozroste do plné krásy. V prvních týdnech je ještě důležité průběžně odstraňovat plevely vzrostlé z případných semínek v půdě. Pak se již skalka o sebe postará téměř sama.:-))